Kako je Hopseeker porastao kroz IPA 2 projekat
Kada se zatvore jedna vrata, nova se otvore. Nisam mnogo obraćao pažnju na tu izreku dok mi se nije dogodila. To je jedna od važnih osobina ukoliko želite da poslujete uspešno- prilagođavanje. Kada vidite da nešto ne ide, da se ne obeshrabrite, da nikako ne odustanete, nego da potražite drugo rešenje. Moja priča če vas ohrabriti ukoliko ikada dođete na takvu raskrsnicu.
Zahvaljujući konkursu Fonda za inovacionu delatnost za sredstva iz Evropske unije, IPA 2 projekta, dobio sam priliku da postanem potpuno autonoman, da ne samo određujem pravila poslovanja, nego da tim potezom otvorim nova poglavlja klijentima sa kojima sarađujem. Da dođem do novih klijenata! A izgledalo je da sam došao do kraja.
Baš u momentu kada sam mislio da će prilike na svetskom tržištu nepovoljno uticati na našu firmu, da uslovi koji nam se nameću kako bi nam preduzeće opstalo, nama zapravo ni ne odgovaraju, rešio sam da napravim novi korak. Upravo da dođem do toga u čemu su me najviše kočili, a čega nisam želeo da se odreknem- svoje slobode. I želje da rastemo.
Šta je zapravo pošlo naopako
Sa nemačkom firmom “Stainer” dogovorio sam uzgajanje dve sorte hmelja namenjene za gorčinu. Dinamika proizvodnje nije išla kako sam planirao. Nisam imao dovoljno robe da im izvezem potrebne količine, pa smo se dogovorili da to što proizvedem, prodajem ovde u Srbiji. Tu se javljaju novi izazovi. To su bile sorte za gorčinu, a domaćim pivarima trebao je i aromatičan hmelj. Uz to, bližio se i kraj ugovora, ujedno je na svetskom tržištu došlo do hiperprodukcije i Nemci su mi najavili prekid saradnje. To su situacije u kojima manje firme prve stradaju.
Imao sam izbor da gajim postojeće aromatične sorte. Ali tu se javljao problem što vlasnici sorti mogu da me ograničavaju, da praktično uslovljavaju moju proizvodnju. Meni to nije zvučalo kao rešenje. Ili makar ne kao dobro, nisam u njoj video priliku za rast. Osećao sam se sputano.
Kako sam kroz IPA 2 projekat ostvario svoj san
Baš zato što sam imao osećaj da smo previše mali ili da nekima čak to i odgovara, počeo sam da tražim načine kako da porastem. I dobio sam je, prijavom na Konkurs Fonda za invocaionu delatnost koji je upravo bio u toku.
Reč je zapravo o sredstvima iz IPA 2 projekta Evropske Unije koji je postavljen tako da 30% sredstava obezbeđujemo mi, a preostalih 70 % obezbežuje se tako što Evropska unija finansira 75%, a 25% Republika Srbija, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. To je već bila prilika, prava podrška i nismo je propustili.
Oformio sam tim u kom su bili prof. dr Jelena Aleksić sa Instituta za molekularnu genetiku i genetski inžinjering (IMGGE), msc Slobodan Radaković, prehrambeni tehnolog koji radi u dve pivare, “Premier Beer” i “Vrač”.
S obzirom na to koliko nam je vremena bilo na raspolaganju, poslušali smo ideju dr Jelene da ovim projektom istestiramo to što sam već ranije sakupio iz prirode. Upustili smo se u upoznavanje 20 različitih genotipova divljeg hmelja. Od njih smo planirali da napravimo uzorke koji će se dalje testirati. U plasteniku smo razmnožili po 250 sadnica od svakog hmelja, odnosno 5.000 sadnica.
Na proleće smo ih posadili, tokom leta uzgojili i početkom septembra ove 2023. godine obrali ih i osušili, peletirali i pripremili za testiranje. Kako je projekat odmicao, sve je veće bilo i naše uzbuđenje. Uradili smo hemijske analize svakog uzorka na Enološkoj stanici u Vršću, kako bismo znali šta koji hmelj može da nam ponudi.
Nakon toga napravili smo ugovor sa Udruženjem malih nezavisnih pivara Srbije, koje broji 35 malih pivara. Dogovorili smo da im dostavimo uzorke od kojih će napraviti piva i oni su na to rado pristali. 12 pivara javilo se da učestvuje.
Posle hemijskih analiza, od 20 genotipova mi smo već izbacili 10 za koje smo znali da imaju dobar potencijal i dali smo ih pivarima, da ih testiraju. Da dalje nastave našu Hopseeker, a i svoju priču. IPA 2 projekat tako je praktično uz nas dao priliku za nove ideje i razvoj i njima.
Gde smo sada i čemu dalje stremimo
Tokom jeseni sve pivare su skuvale piva, neke čak i po dve vrste! Udurženje somelijera Srbije SERSA preuzeli su na sebe profesionalno ocenjivanje piva. Njihove utiske objavićemo na promociji našeg Projekta, a šira javnos imaće priliku da isproba ova piva. S obzirom na to da nam je važan utisak i krajnjih korisnika, ljubitelja piva, iako ga mi direktno ne proizvodimo, napravili smo upitnik da od njih dobijemo povratne informacije. Jer i mi radimo za sve te ljude. Zajedno. I jedni drugima smo podrška na putu do njih. Kao drvo hmelju koji raste, sećate se? kontam da ovde udenemo link ka Naša priča tekstu
Krajnji cilj nam je da registrujemo jednu ili dve sorte koje ćemo registrovati kao našu intelektualnu svojinu, koju samo mi možemo da uzgajamo ili da, uz licentu, tu priliku damo i drugim hmeljarima.
Paralelno je dr Jelena radila DNK testiranje tih 10 sorti, kako bismo bili sigurni da neka stara sorta već nekome ne pripada. U analizi je bilo i 10 kontrolnih uzoraka poznatih komercijalnih sorti. Rezultati su bili fascinantni, ali iskreno, na mene je i sam taj proces ostavio jak utisak.
Projekat se završava u martu 2024. godine i nakon toga ulazimo u proceduru registracije sorte. Nakon dve sezone, koliko taj važan posao traje, radićemo elaborat za hmelj kako bi mu se priznala oznaka geografskog porekla. Bački hmelj moći će tada da se reklamira kao hmelj iz Srbije, kako mogu da ga reklamiraju i proizvođači koji ga budu koristili.
Zašto je Hopseeker priča o IPA 2 projektu važna i za vas
Sećate se početka ove priče kada je delovalo da je naše poslovanje u jednom trenutku dobijalo sve manje okvire, stiskalo nas je sa svih strana i sve govorilo da je blizu kraj. Zahvaljujuči projektu IPA2 Evropske unije našli smo novi put i ostali verni našoj ideji. Nastavili porodičnu tradiciju od sada već više od stotinu godina.
Ne samo da smo nastavili, nego i rastemo, uz nas rastu i pivari sa kojima sarađujemo, a vremenom ćemo na proizvodnju naših sorti podstaći i druge hmeljare.
Sećate se i nepovoljnih prilika na svetskom tržištu koje su nas umalo ugušile? Danas idemo ka tome da hmelj iz Bačke krene put sveta- na isto to tržište.
Zato, pre nego što odustanete od svog sna, dobro razmislite. Potražite još neko rešenje. I ono što mi hmeljari dobro znamo koliko vredi- potražite podršku. Tako će i vaša priča porasti. Kao naš Hopseeker hmelj.